İçeriğe git

TURK-IBIZA'ya hoş geldin!


Giriş Yap 

Kayıt Ol
TURK-IBIZA'ya hoş geldin sevgili dostum! Şu anda Misafir konumundasın ve konumun gereği konu ve kategorileri göremiyorsun.
Kategorileri veya konuları görebilmen için KAYIT olmalısın. Eğer TURK-IBIZA foruma zaten kayıtlı isen sağ taraftan GİRİŞ YAP butonuna tıklayarak giriş yapabilirsin.
Kayıt olarak şu özellikleri ve çok daha fazlasını kullanabilirsin:
 • Tüm forum/kategorileri görüntüleyebilir, yeni konular oluşturabilir veya mevcut konulara yanıt gönderebilirsin.
 • Etkinlikleri, Yarışmaları ve Turnuvaları görebilir, katılabilir ve büyük ödüllere sahip olabilirsin.
 • Sunucumuz hakkındaki duyurulara, mod güncellemelerine ve sunucumuzun son durumuna anında ulaşabilirsin.
 • Mevcut konuları takip edebilir veya güncellemeleri anlık olarak alabilirsin.
 • Profilini özelleştirebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsin.
 • Yeni modumuz hakkındaki bilgilere ve görüntülere erişebilir, yeni sistemler hakkında bilgi alabilirsin.
 • Destek hattımıza ulaşabilir, oyun/forum şikayetlerini ve taleplerini bizlere ulaştırabilirsin.
 
Kurucumuz Mütemadiyen'den

Resim

Turk Ibiza Freeroam | Forum Kuralları ve Cezaları • Bu konu kapalı Konu Kapalı
Bu konuya 3 yanıt gönderildi

#1
Dawnext

Dawnext
 • Forum Başkanı

 • 7.602
 • Kayıt: 23 Mayıs 2015
 • Beğeni: 6.775
 •               

RPlN46.pngGENEL BİLGİLENDİRME


1. Turk Ibiza forumu Turk Ibiza sunucusunun resmi forumu olup, forumun amacı Turk Ibiza üyelerinin arasındaki bilgi alışverişini ve iletişimi sağlamaktır. Bu kural dahilinde, içerisinde başka sunuculardan görüntüler ve yazılar paylaşılamaz.

2. Foruma üye olan tüm kullanıcılar bu kuralları biliyor ve kabul etmiş sayılır.

3. Forum Yönetimi bu kuralları önceden haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir.

4. Kuralların yorumlanmasında ve uygulanmasında forum yöneticilerinin vereceği kararlar geçerlidir.

5. Turk Ibiza yönetiminde görevli olan üyeler haricinde, bir üyenin forumda bir adet hesap açma hakkı vardır; birden fazla hesabı olan kişilerin hesapları kapatılır.
 


YETKİLER VE GÖREVLER

6. Forumdaki en yetkili kişiler forum başkanları ve üst yönetim üyeleridir. Forum Başkanı forumun düzenlenmesi ve yönetilmesi konusunda yardım etmesi için forum yetkilisi atayabilir ve gerekli görürse bunları değiştirir. Forum Başkanı foruma yeni bölüm açabilir, mevcut bölümleri kapatabilir, kurallara uymayan kullanıcıları forumdan uzaklaştırabilir ve forum kurallarına aykırı hareket eden kişilerin oyunda da ceza almasını oyun yetkililerine önerebilir.

a.) Forum üyelerinin, forumdaki kural ihlalleri oyunlarında da bağlayıcı olabilir. Forumdaki kural ihlallerinin derecesine göre üyelerin oyun hesabı ya da hesaplarının ceza alması oyun yetkililerine önerilebilir.

7. Moderatörlerin görevi, yetkili oldukları bölümlerde forum kurallarının ihlal edilmesini engellemektir. Moderatörler sadece forum içinde yetkilidirler ve oyunun işleyişi, oyunda verilen cezalar gibi konulara müdahale edemezler. Forumun tamamında yetkili olan moderatörlere Forum Başkanı denir.

8. Forum Başkanından veya Forum Yetkililerinden özel mesaj yoluyla sorulan her soruya cevap vermeleri beklenmemelidir. Forum yetkililerinin görevi forum düzenini sağlamaktır.

9. Yazılan mesajların sorumluluğu, mesajları yazan kişilere aittir. Forum Başkanı ve moderatörler başkalarının yazdığı mesajlardan dolayı sorumlu tutulamazlar.

10. Forum Başkanı, Forum Yetkilileri, Üst Yönetim Üyeleri veya bunun gibi söz sahibi olan kişiler dışında foruma mesaj yazmak ya da okumak amacıyla gelen herkes kullanıcı, üye olarak tanımlanır.FORUM KURALLARI VE YAPTIRIMLARI


%25 Uyarıya Tabi Olan Düşük ve Orta Derece Kurallar

1.) Post kasma amacıyla yazılan gereksiz, sebepsiz, alakasız iletiler silinir. Sürekli ileti atmak, piramit yapmak (iç içe çok fazla alıntı kullanmak) ve benzeri faaliyetler yasaktır.


2.) Tek kelimelik cevaplar içeren, sadece alıntı ve/veya ifade (smiley) kullanılarak oluşturulan ya da "+1", "?" gibi anlamsız içerikli mesaj yazmak yasaktır. Bu tarz mesajlar, mesaj sayısını artırma amaçlı yazılmış (SPAM) olarak nitelendirilir. Forum Kurallarına aykırıdır ve yaptırıma tabidir.


3.) Konuyu üste çıkarmak için ileti atmak, aynı konu içerisinde sürekli aynı mesajı yazmak, görüntülenen sayfadaki tüm konularda en son mesaj yazarı olmak, birden fazla başlığa sürekli aynı mesajı yazmak, eski başlıkları bumplamak, forum kurallarına aykırıdır ve yaptırıma tabidir.

4.) Forum içerisinde desteğe atmanız gerekenleri paylaşmak yasaktır.


5.) ''Xxx hakkındaki düşünceleriniz'' veya ''Yeni nickim'' vb. ego tatmin etme amacı güden ve ileti kirliliğine neden olan konular açmak yasaktır.
(Yeni nickinizi durum güncellemelerinden duyurabilirsiniz.)


6.) Aynı konu hakkında birden fazla başlık açılamaz. Bir konu hakkında aynı bölüme birden fazla başlık açıldıysa sonradan açılanlar kilitlenir. Aynı başlığın birden fazla bölüme açılması yasaktır.


7.) Tüm mesajlar forumdaki ilgili kısımlara yazılmalıdır. Bu kurala uymayan kullanıcılar uyarılır, mesajlar silinir ya da taşınır, başlıklar kilitlenir, silinir ya da taşınır.


8.) Bütün harfleri büyük yazmak, bağırmak anlamına gelmektedir. Tamamı ya da büyük bir bölümü büyük harfle yazılmış olan mesajlar silinir. Büyük harflerle konu başlıkları açmak yasaktır.

9.) Mesajlarda kullanılan punto maksimum 18 olmalıdır. Gerekmediği sürece 18 puntodan büyük yazılmış olan mesajlar yaptırıma tabidir.


10.) Konu açmadan önce açacağınız içeriğin/konunun daha önce forumda bir başkası tarafından açılıp açılmadığını 'Ara' kısmını kullanarak kontrol ediniz.


11.) Kilitlenen veya kaldırılan bir başlıktaki/mesajdaki tartışmanın, yeni bir başlıkta/mesajda devam edebilmesi için; başlığı/mesajı kilitleyen veya kaldıran moderatör ya da yetkili kişiden izin alınması gerekir.

12.) Konu üzerinde yaşanan herhangi bir tartışmaya katılmak ve tartışmayı büyütmek yasaktır. (Bu durumlarda tartışma içerikli iletileri raporlamanız önerilir.)


13.) Eski (üzerinden 6 ay geçmiş veya üzerinde konuşulmuş - bitmiş) konuları geçerli bir sebep olmadıkça hortlatmak yasaktır. (Forum oyunları, Dizi/Film, Müzik vb. hariç.)


14.) Forum oyunlarında alıntı yapıp, cevap vermek, sohbet etmek veya oyunun gidişatını bozmak yasaktır.

 

15.) Çok uzun random atmak, imla kurallarını hayatında hiç görmemişçesine bozuk bir Türkçe ile ileti atmak, her kelimenin baş harfini büyük yazmak yasaktır.


Yukarıdaki kural ihlallerine karşı uygulanan yaptırım:

%25 Uyarı. Tekrarın da 1 - 3 gün içerik ve içerik oluşturma moderasyonu veya hesabı askıya alma.

(Her tekrarlanan kural ihlalinde +1 - 3 gün ceza üzerine eklenerek artar.)

 

%50 - %75 Uyarıya Tabi Olan Orta ve Ağır Derece Kurallar

 

1.) Forum içerisindeki kullandığınız kelimelere ve üslubunuza dikkat etmeniz gerekir. Karşı tarafı rahatsız etsin veya etmesin toplum ahlakına aykırı davranışlar yasaktır. Forum iletileri veya özel iletilerin, kişi/kişilere yönelik hakaret içermesi (cahil, geri zekalı, aptal vb.) yasaktır.


2.) Konu üzerinde kişiye karşı iftira atmak, iddiada bulunmak, tartışma başlatmak yasaktır.


3.) Kâr amacı güderek "kanalıma abone olun'' yazmak ya da referanslı para kazanma sitelerinin linklerini paylaşmak yasaktır.

 

Yukarıdaki kural ihlallerine karşı uygulanan yaptırım:

%50 Uyarı. Tekrarın da 7 gün içerik ve içerik oluşturma moderasyonu veya hesabı askıya alma.

(Her tekrarlanan kural ihlalinde +7 gün ceza üzerine eklenerek artar.)


1.) Küfür içeriği bulunan mesajlar yazılamaz. Forum iletileri veya özel iletilerin, kişi/kişilere yönelik olmasa bile (amk, aq. vb.) yasaktır. Bu madde sadece yazı değil; nick(rumuz), resim, link, avatar, durum ve bunun gibi içerikleri de kapsamaktadır.

2.) Hakaret, cinsellik ve özel hayata karşı tehditte bulunan mesajlar yazılamaz. Forum iletileri veya özel iletilerin, kişi/kişilere yönelik küfür içermesi (ananı s******, o**** çocuğu vb.) yasaktır. Bu madde sadece yazı değil; nick(rumuz), resim, link, avatar, durum ve bunun gibi içerikleri de kapsamaktadır.


3.) Forum içeriğinde müstehcen-açık içerik paylaşmak, din, dil, ırk, siyaset, mezhep ayrımı yapmak, uygunsuz video-resim paylaşmak yasaktır. Bu madde sadece yazı metinlerini değil; resim, link, avatar ve bunun gibi içerikleri de kapsamaktadır.


4.) Özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal eden yazılar (chat kayıtları, özel mesajlar, v.b.), konuda adı geçen isimlerin onayıyla forumda yayınlanabilir. Konuda adı geçen üyelerin onay vermemesi durumunda yayınlanan yazılar yaptırıma tabidir.


Yukarıdaki kural ihlallerine karşı uygulanan yaptırım:

%75 Uyarı. 15 - 30 gün içerik ve içerik oluşturma moderasyonu veya hesabı askıya alma.

(Her tekrarlanan kural ihlalinde +15 - 30 gün ceza üzerine eklenerek artar.)

 

%100 Uyarıya Tabi Olan Çok Ağır Derece Kurallar

1.) Legal (yasal) olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç olarak nitelendirilen ve yasaklanan her türlü içerik Turk Ibiza forumunda yasaktır.


2.) Başka sunucuların reklamını yapmak amacıyla yapılan, karalama içerikler, iftiralar, asılsız yorumlar KESİNLİKLE yasaktır.


3.) Multi (birden fazla) hesap kullanmak yasaktır.


Yukarıdaki kural ihlallerine karşı uygulanan yaptırım:

%100 Uyarı. 30 - 90 - 365 gün veya süresiz uzaklaştırma.
 Üyelerimiz forumda imza kullanırken aşağıdaki imza kullanım kurallarına uymak zorundadır:

- Tüm Forum Kuralları imzalardaki içerik için de bağlayıcıdır.
- İmzada kullandığınız resimlerin azami ölçüleri; Yükseklik : 450 piksel * Genişlik : 150 piksel olmalıdır.
- İmzanın bütünü sayfa okunurluğunu zorlaştıracak boyutlarda olmamalıdır.
- İmzada Resim kullanırken Forum Kurallarını ihlal edecek içerik kesinlikle kullanılmamalıdır.

Grup kullanıcılarının imzalarında resim kullanma sayısı: 1
Grup kullanıcılarının imzalarında bağlantı (link) kullanma sayısı: 8
Grup kullanıcılarının imzalarında satır kullanma sayısı: 8


Üyelerimiz forumda avatar (hesap resmi) kullanırken aşağıdaki avatar kullanım kurallarına uymak zorundadır:

- Tüm Forum Kuralları avatar için de bağlayıcıdır.
- Avatarda kullandığınız resimlerin azami ölçüleri; Yükseklik : 170 piksel * Genişlik : 250 piksel olmalıdır.
- Avatarda yönetici resimleri, avatarları veya rankları taklit edilemez, kullanılamaz.
- Avatarda Forum Kurallarını ihlal edecek içerik kesinlikle kullanılmamalıdır.
 O7VJq5.pngTurk Ibiza Forum Yönetimi

Bu kurallar 6 Ağustos 2018 tarihinden itibaren geçerlidir.


Konu Dawnext tarafından 06 Ağustos 2018 - 18:13 tarih ve saatinde düzenlenmiştir
Kural eklemesi.


#2
Dawnext

Dawnext
 • Forum Başkanı

 • 7.602
 • Kayıt: 23 Mayıs 2015
 • Beğeni: 6.775
 •               

Tüm uyarı sistemi baştan sona daha düzenli ve sade bir hale getirildi.

 

Yeni sistem:

 

%25 Uyarıya Tabi Olan Düşük ve Orta Derece Kurallar

 

%50 - %75 Uyarıya Tabi Olan Orta ve Ağır Derece Kurallar

 

%100 Uyarıya Tabi Olan Çok Ağır Derece Kurallar

 

Olmak üzere 3 (4) sınıfa ayrılmıştır. Çiğnenen kural ihlali, hangi derecede ise o kadar uyarı puanı veriliyor ve o derecenin yaptırımı uygulanıyor.

Önceki sisteme ek olarak; tekrarlanan kural ihlallerin de uyarı puanı değişmeden sadece verilen cezalar katlanarak artıyor.

Örneğin 3 gün banlanan veya içerik moderasyonuna tabi tutulan bir üye, aynı kural ihlalini tekrar işlediğinde 6 gün; yani 3 gün daha eklenerek cezası veriliyor.

 

İyi forumlar.


 • oRaU bunu beğendi

#3
Dawnext

Dawnext
 • Forum Başkanı

 • 7.602
 • Kayıt: 23 Mayıs 2015
 • Beğeni: 6.775
 •               

Tüm Forum Kuralları ve Cezaları, yeni Oyun Kuralları ve Cezaları ile özdeşleştirilmiştir. 


 • AndreoHector bunu beğendi

#4
Dawnext

Dawnext
 • Forum Başkanı

 • 7.602
 • Kayıt: 23 Mayıs 2015
 • Beğeni: 6.775
 •               

6 Ağustos Güncelleme Notu: 

 

%25 Uyarıya tabi olan düşük ve orta derece kurallara 15. madde olarak aşağıdaki kural eklenmiştir:

 

Çok uzun random atmak, imla kurallarını hayatında hiç görmemişçesine bozuk bir Türkçe ile ileti atmak, her kelimenin baş harfini büyük yazmak yasaktır. Bu illa noktalı, virgüllü yazmak zorundasınız demek değil. ''bÖyl€ yazaMazzzsınız messeLa'' Umarım anlamışsınızdır.

 

Son olarak tüm forum kurallarını hatırlama mahiyetinde tekrardan göz atmanızı tüm forum üyelerinden rica ederim. İyi forumlar...


 • Juliet, Aware., anarface ve 1 diğer bunu beğendi

Şu etiketlerle benzer konular: KURALLAR

0 kullanıcı bu konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı